Extrémy a průměry

Seřaďte náhodně tisíc lidí na stadionu...

Přidejte k nim tu nejtěžší osobu, jakou si dokážete představit. 
Za předpokladu, že váží trojnásobek průměru, tedy asi 200 kilogramů, bude tvořit jen nepatrný zlomek celkové hmotnosti všech shromážděných lidí (asi třetinu procenta). 
A nejtěžší osoba na této planetě nebude představovat více než 0,6 procenta z celkové hmotnosti, tedy jen mírné zvýšení. To nazvěme Průměrov.

Fyzické hodnoty: hmotnost, výška, obvod v pase, spotřeba kalorií, autonehody, úmrtnost a IQ patří do Průměrova. Vítězové zde získávají jen malý kousek z celého koláče.

Ale u majetku a bohatství je to jinak
Celkový kapitál průměrné tisícovky lidí je několik milionů dolarů. Přidejme k nim nejbohatšího člověka planety, Billa Gatese s bohatstvím okolo osmdesáti miliard dolarů. Jak velký podíl na bohatství celé skupiny Bill Gates má? 
99,9 procenta? To je Extrémov. Aby podobný podíl z celku představovala tělesná hmotnost jediného člověka, musel by vážit 22 000 tun.

Totéž platí například u prodeje knih. Seřaďte vedle sebe tisíc autorů a porovnejte, kolik výtisků prodali. Poté přidejte nejčtenějšího současného – J. K. Rowlingová – stovky milionů prodaných knih. Vedle ní bude podíl ostatních autorů (s nějakými pár set tisíci čtenáři) naprosto nepatrný.

Téměř všechny sociální veličiny pocházejí z Extrémova
Sociální veličiny na rozdíl od těch fyzických vznikají v důsledku vzájemných lidských interakcí. 
Jde o bohatství, příjmy, počet prodaných knih na autora, citovanost či známost jmen různých „celebrit“, počet odkazů na Gogolu, velikost měst, četnost užívání slov, počet lidi mluvících určitým jazykem, škody způsobené zemětřeseními, počty obětí válek a teroristických útoků, velikost planet, velikost obchodních společností, ceny zboží, inflace a další ekonomická data.

V Extrémově jsou obrovské nerovnosti
Vítěz bere skoro vše. Je zde extrémní nerovnost. I jediný případ dokáže neúměrně ovlivnit celkový součet. 
Přibližně polovinu celkové tržní kapitalizace představuje méně než 0,25 % všech světových firem. O polovinu tržeb farmaceutického průmyslu se zasloužilo méně než 0,1 % léků. Méně než 0,1 % rizikových událostí způsobí přinejmenším polovinu ztrát a škod.
* Z knihy: Taleb Nassim Nicholas Taleb: Černá labuť, Paseka, Praha, 2011

PS: Jak svou firmu dostanete na špici ve svém oboru? To popisuji ve svých video-školeních StrategieMarketingNabídka, která prodává a Zavádění změn. Stáhněte si je a získejte nespravedlivé výhody oproti Vaší konkurenci.