Znáte Grantovu studii?

V polovině 30. let minulého století
se Nadace Williama T. Granta rozhodla zkoumat zdravé lidi po celý jejich život. Autoři chtěli zjistit, co určuje úspěch a dobré zdraví. Vybrali dvě stovky velmi nadaných, zdravých a schopných mužů na Harvardově univerzitě. Sledovali je padesát let. Každých pět let se účastnili lékařské prohlídky a vyplňovali dotazníky. Když autoři studie zestárli, vybrali si mladého výzkumníka George Vaillanta.

Vaillantovo první důležité zjištění
z Grantovy studie bylo, že bohatství ve věku dvaceti let nezaručuje zdraví ani úspěch.
Mezi účastníky bylo hodně neúspěšných a nemocných: zažili rozvody, bankroty, předčasné infarkty, alkoholismus, sebevraždy a jiné tragédie.

O tom, kdo prožije dobrý život a kdo ne,
rozhodlo to, čemu Vaillant říkal obrana: typický způsob, jímž se osoba vypořádává se špatnými událostmi.

Někteří muži používali „zralou“ obranu – humor, altruismus. Jiní ne: když se s nimi například rozešla přítelkyně, uchýlili se k popírání a ostatním „nezralým“ obranným technikám.

Ti, kteří byli ve dvaceti letech schopní zralých úvah, prožili mnohem úspěšnější a zdravější život. Kolem šedesátky nikdo z mužů, kteří používali zralou obranu, netrpěl chronickou chorobou. Jedna třetina druhé skupiny naopak měla v šedesáti zdravotní problémy.

Hlavní zjištění Grantovy studie
Zdraví v šedesáti letech úzce souvisí s optimismem v pětadvaceti.
Pesimisté byli postiženi chorobami středního věku brzo a vážněji než optimisté.
Před věkem čtyřiceti pěti nemá optimismus na zdraví vliv. Do té doby na tom všichni muži byli stejně jako v mládí. Ve věku čtyřiceti pěti let však mužské tělo začíná chátrat. Jak rychle a jak moc?
???

To se dá dobře předpovědět z pesimismu před dvaceti lety.

(z knihy Seligman Martin: Naučený optimismus, Pavel Dobrovský – BETA, Praha, 2013)

S pozdravem

Ing. Ivo Toman  
TAXUS International s.r.o.
Na Pankráci 49, 140 00 Praha 4

www.IvoToman.czwww.IvoToman.sk 


PS: Víte o tom, že optimismus je jednou ze základních výhod úspěšného prodejce? Více o tom se dozvíte na mém otevřeném školení Psychologie prodejekteré se koná 25. 3. 2014 v Praze. Využijte akci 1+1 a přihlaste se. 

Přidejte si mě na Facebook
Přidejte si mě na Facebook