Co je životní téma?

Co je Vaším největším životním úkolem?

Najít nový lék?

Vymyslet patent?

Nebo jen mít děti?

???

Zajímavé je, že cíl sám o sobě není tak důležitý jako to, že při aktivitě, která nám přináší radost nebo smysl nebo obojí, se dostaneme do stavu proudění. Co je stav proudění jsem popsal v knize Debordelizace hlavy.

Asi každý člověk si vytvoří jedno nebo více svých životních témat,
ke kterým se neustále ve své mysli vrací.

Životní téma je často reakcí na silný negativní zážitek v dětství, kdy někdo přišel o rodiče, utrpěl těžký úraz, stal se invalidou, zažil válku, velkou nespravedlivost, smrt blízkých, byl zneužívaný a podobně.

Samotné trápení nerozhoduje. Důležité je, jak si ho člověk vysvětluje:

  1. Může to brát jako velkou osobní křivdu a trápit se tímto životním tématem celý život.
  2. Tento osobní problém rozšíří i na jiné lidi nebo na celé lidstvo. Z osobního problému si vytvoří jiný typ životního tématu – úkol, jehož vyřešení přinese užitek nejen jemu, ale mnoha jiným lidem.

Znám člověka, který se v dětství pomočoval. Pak se pomočoval i v pubertě. Někdy dokonce ještě i v dospělosti. Vystudoval medicínu a svůj život zasvětil boji proti pomočování dospělých, což trápí půl až jedno procento dospělých lidí.

Můžeme být dlouhodobě šťastní?
Když své životní téma přetvoříme na svůj smysl života, a pak svou energii vložíme do naplnění toho smyslu, pak můžeme být dlouhodobě šťastní. A to bez ohledu na zdravotní problémy i jakékoliv krátkodobé životní výkyvy.
Úspěchy a pády jsou najednou malé v porovnání s velikostí smyslu života.

Z připravované knihy Ivo Toman: O štěstí

 

S pozdravem

Ing. Ivo Toman  
TAXUS International s.r.o.
Na Pankráci 49, 140 00 Praha 4
www.IvoToman.czwww.IvoToman.sk 

 

PS: Děkuji Vám za to, že odebíráte mé Zpravodaje o osobním rozvoji. Přepošlete je svým známým, pokud si myslíte, že se jim mohou hodit.