Podvody na nešťastných lidech

Z připravované knihy na téma ŠTĚSTÍ, která vyjde o prázdninách:

Větší štěstí vám nezaručí vaše sluneční znamení,

ani kominík, ani šťastné číslo – to jsou jen pověry.
Na pověrách není nic špatného, pokud vám pomáhají uvěřit, že máte v životě štěstí.

Problém nastane, když se začnete spoléhat více na pověry než na své schopnosti. Platí to zvlášť v těžkých dobách. Albert Speer ve své knize Řídil jsem Třetí říšipopisuje, jak ke konci 2. světové války lidé ve zbídačelém Německu četli už jen ty zprávy a kladné horoskopy, které nabízely naději. Astrologie vzkvétala o to více, oč šlo Německo ke dnu.

V těžkých časech se lidé opírají o optimismus více než kdy jindy
Barack Obama v poslední velké krizi nabídl optimismus. Proto ho lidé zvolili. Jenže totéž předtím nabídl i Hitler v ještě větší krizi – a všichni víme, jak to dopadlo.

Deprivanti vědí, že tajemno a mystika lidi přitahují
Proto jim nabízí lepší budoucnost a štěstí spojené s nějakým tajemnem. Pomáhá jim to, že mnoho lidí tak zoufale touží po lepším životě, že snadno naletí líbivým slibům o tom, že snadná cesta ke štěstí existuje. Jen musíte něco zaplatit.
Ta snadnost je triumfem šarlatánů. Lidé totiž chtějí pohodlné a rychlé zkratky. Nechápou, že k dosažení úspěchů i štěstí potřebujeme hodně vytrvalosti.

Navíc lidé věří všemu možnému i nemožnému.

Vezměte si například Balanční náramky
To jsou silikonové náramky s „léčivým hologramem“, které slibují vyvážení energetického pole těla.
Prodaly se jich už milióny. Visí na mnoha celebritách. A důkazy, že fungují?
???

Zde stačí náhody. V tak velkém počtu náramků je velká pravděpodobnost, že někteří lidé s náramkem určitě zažijí skvělý den. Když požádáte lidi, aby vás informovali, co dobrého se jim přihodilo, pak dostanete spoustu dobrých zpráv. Ve statistice se tomu říká výběrové zkreslení.

Špatné rady jsou hodně rozšířené. A právě ta všudypřítomnost nás zmate. Myslíme si, že pokud je nějaký názor častý, pak je časem a lidmi prověřený, a tudíž i správný. Proto máme tyto nesprávné rady. A proto máme podvodníky.

Kdo je nejlepší oběť podvodníků?
???

Nešťastní a zoufalí lidé. Ti stále věří líbivým, placeným a nefungujícím radám o budoucích lepších vztazích, uzdravení, štěstí…

Ukázka z kapitoly Slepé uličky, jak dosáhnout štěstí.
 


PS:
 Co děláte ve středu 7. 5. 2014 večer? Bude můj první online seminář: Ivo Toman online o osobním rozvoji. V čase 19:00 – 20:00. Místo televizních novin. Podrobnější informace Vám pošlu Zpravodajem za 2 týdny
.