Zločiny bohatých a mocných

Americký sociolog Edwin Sutherland je v roce 1949 pojmenoval „zločiny bílých límečků“.
Důsledky kriminality bohatých a mocných lidí mohou být mnohem větší, než je tomu u často nevýznamných přečinů chudých. Úředníci se nechají uplácet, aby přijali určité rozhodnutí.

Dále jde o daňové úniky, prodeje „načerno“, pojišťovací podvody, vylákání peněz za neprovedené služby, protiprávní spekulace s půdou a akciemi, zpronevěry, výrobu a prodej nebezpečných výrobků, znečišťování životního prostředí a samozřejmě i prosté krádeže.

Odhalení těchto trestných činů je těžší než u zločinů chudých

Pokud jsou pachatelé dopadeni, jen málokdy je čeká vězení.
Zde je jasně vidět další důvod, proč je lepší být ve společnosti nahoře než dole. Lidé si nejsou rovni!
 Zákony i soudci k těm společensky výše postaveným přistupují s větší shovívavostí. Protože jak zákony, tak soudci jsou „produkty“ těch nahoře.

Výmluvným příkladem rozdílného přístupu soudců ke zločinům bílých límečků a těm „standardním“ je případ zaznamenaný v USA. Podílník jedné newyorské brokerské firmy byl usvědčen z protiprávního obchodování ve švýcarských bankách, při kterém šlo o sumu 20 milionů dolarů. Dostal podmínku a pokutu 30 tisíc dolarů. Téhož dne vynesl stejný soudce rozsudek nad nezaměstnaným černochem, který ukradl televizor v hodnotě 100 dolarů. Šel na rok do vězení!

Ačkoli úřední moc přistupuje ke zločinům bílých límečků mnohem tolerantněji než ke zločinům níže postavených osob, společnost za ně platí ohromnou cenu. V USA bylo toto téma zkoumáno mnohem důkladněji než v Evropě.

Výsledek je šokující

Odhadem je touto trestnou činností zcizeno čtyřicetkrát (to není překlep) více peněz než při běžných majetkových deliktech, jako jsou krádeže, loupeže a vloupání.
Porušování předpisů o přípravě nových léků, bezpečnosti na pracovišti nebo znečišťování životního prostředí může způsobit újmu na zdraví nebo smrt velkému množství lidí. Pracovní úrazy mají za následek mnohem větší počet úmrtí než vraždy.

(Z mé nové knihy Motivace zvenčí je jako smrad, kapitola Špatný směr šipky, která vyjde 30. 11. 2010.)


S pozdravem
Ing. Ivo Toman
TAXUS International s.r.o.
Letecká 22, 831 03 Bratislava
www.Ako-Zarobit.sk


P.S.: Podívejte se na ukázku prvních 21 stran knihy Motivace zvenčí je jako smrad.