Co je důležitější, snaha nebo talent?

Už přes sto let se vede vědecký i filozofický spor
o tom, co určuje rozvoj osobnosti člověka:
dědičnost nebo prostředí (talent nebo snaha)?

Je to spor nature versus nurture (přirozenost nebo výchova)
Nadání je stabilní a je důsledkem vrozených faktorů.
Naopak „nurture“ předpokládá, že nadání je spíše důsledkem výchovy a vzdělávání, že náš mozek je při narození jako nepopsaný list papíru a všechny zkušenosti získáme až po narození.

To je stejné jako otázka, co bylo dříve: vejce nebo slepice?
Pravdou je, že obojí musí být.
Myšlenkami, že každý může uspět, že každý má něco talent a že talent nerozhoduje, se dodává naděje neschopným lidem.
Jenže i kdybyste nakrásně sečetli miliardu snaživých nul, výsledkem bude stále nula. Proto si myslím, že talent je mírně důležitější a snaha následuje až po něm.

Proč je názor, že na talentu nezáleží, tak populární?
Jde o komerční zájmy. Méně talentovaným dává naději, že všichni (tedy i oni) mohou uspět, pokud je uplatňována správná metoda – to chtějí ti neschopní slyšet místo toho, že na ty geneticky skvěle vybavené nemají.

A hned pak následuje nabídka koučovacího programu, tabletek, školení, které si mají koupit, aby se jim ta naděje splnila. Jde o obchod. A tak se mnoho netalentovaných snaží, ale bez odpovídajících výsledků.
Na druhé straně mnoho talentovaných je také neúspěšných, protože se málo snaží. Prostě obě podmínky musí být splněné.

V rámci osobního rozvoje se dokážete posunout mezi dvěma limity:

  1. Každý začínáme na jiné startovací čáře, kterou určuje náš talent pro danou činnost. To je genetika. Například u sportů známe nejméně 150 genů, které souvisejí se sportovní výkonností.
  2. Můžeme se posunout výše jen do určité hranice, které jsou v každém oboru jiné. Například míru svého dlouhodobého štěstí si můžete zvýšit až o 40 %. U sportu je toto rozmezí větší. Když začnete zvedat činky a poprvé zvednete 70 kg, je možné, že po několika letech tréninku uzvednete přes 200 kg. To je posun více než o stovky procent. Slavný vzpěrač Naim Süleymanoğlu zvedl v nadhozu přes trojnásobek své váhy.

Když ohromným úsilím nahradíme slabší talent,
můžeme tak dosáhnout i nadstandardních výkonů. Stejně tak může obrovský talent kompenzovat slabší úsilí, avšak ani jedno nesmí být nulové.
Naprosto špičkových dlouhodobých výkonů dosáhneme za přítomnosti obou prvků: vysokého talentů i velké snahy.

Otec slavného tenisty Andre Agassiho mu říkal, že:
„Když odehraju 2 500 míčků denně, tak každý týden to bude 17 500 a na konci roku to pak bude skoro jeden milion míčků. Čísla nelžou. Kluk, který odehraje milion míčků každý rok, bude neporazitelný.“

Takže závěr je,
že zásadní není snaha nebo talent, ale jejich kombinace spolu s dalšími prvky, o kterých ještě bude řeč mé přednášce už příští týden ve čtvrtek 14.10.2021 - Talent - Jak ho najít u sebe i u jiných lidí.

Přihlásit se můžete na Tiketovka.cz

S pozdravem

 

Ing. Ivo Toman
TAXUS International s.r.o.
Šatrova 427/6, 142 00 Praha 4
 

PS 1: Neodkládejte své rozhodnutí přihlásit se. Nikdo neví, jak to bude z veřejnými akcemi v dalších měsících.

PS 2: Už pozítří, ve čtvrtek 7.10. večer, se můžeme potkat na mé přednášce Psychologie prodeje z očí do očí v hotelu Globus Praha.