Ukázka z nové knihy

Ukázka z připravované knihy Sebedůvěra, sebevědomí a jak je zvýšíte, 
kapitola Špatné strategie na zvýšení sebedůvěry:

Utíkáme do virtuálního světa
Lidé s nízkou sebedůvěrou se často zapojují do internetových diskusí. Mohou kritizovat jiné lidi, zejména ty úspěšné. Tak se mohou internetoví tyrani beztrestně vybíjet na jiných lidech. Vyrovnaní lidé nemají potřebu vulgárně či urážlivě se navážet na internetu do jiných lidí?

Virtuální svět je zajímavý ještě v jedné věci. Zde se můžeme předvádět takoví, jací bychom chtěli být, ale ve skutečném světě se nám to nedaří. Zde se můžeme ukazovat jako nádherní, svalnatí, odvážní, bohatí – je to sebedůvěra on-line. 

Mnozí lidé mají větší sebevědomí ve virtuálním světě než ve skutečnosti. Rok 2013 byl milníkem, kdy čas strávený v digitálním prostředí překonal ten, kdy lidé sledují televizi. Posledním podobným případem byla 60. léta, kdy televize překonala rádio. Zájem o sociální sítě, blogy a chatování roste, protože tyto formy komunikace představují vyhledávané zdroje sebedůvěry. 

Skutečný svět je nepřehledný, plný změn a nepředvídatelný. V tomto chaosu se těžko buduje sebedůvěra. Potřebujeme k ní prostředí, kterému důvěřujeme. Svět internetové komunikace se zdá být pro mnohé lidi daleko jistější, důvěryhodnější, pohodlnější, rychlejší, … A proto i přitažlivější pro pocity větší sebedůvěry. Navíc je na sociálních sítích mnohem lehčí na sebe upozornit než v reálném životě.

To, jakou důvěru mají lidé ve virtuální svět, dokazuje, že často na internetu zcela bez zábran neváhají zveřejňovat svá nejtajnější přání a intimní detaily svého soukromí.

PS: Kniha Sebedůvěra, sebevědomí a jak je zvýšíte vyjde už v tomto měsíci. Cena 199 Kč (8,9 €). Zájemci z ČR objednávejte na IvoToman.cz. Zájemci ze Slovenska objednávejte na IvoToman.sk. Při objednávkách nad 900 Kč (40 €) neplatíte poštovné.