I nemocný člověk může být úspěšný

Ota Pavel se narodil 2. července 1930

v Praze jako Otto Popper, nejmladší syn židovského obchodního cestujícího. Během druhé světové války šli jeho otec a oba bratři do koncentračního tábora. On žil sám s matkou, která nebyla židovského původu.
Po válce se stal novinářem. Psal těžce. To však čtenáři nepoznali. Jen pár lidí vědělo, že jednu stránku přepisuje až osmkrát.

Kamarádil se sportovci. Poznával je však jinak než ostatní novináři. Zúčastňoval se závodů i tréninků. Napsal knihu Dukla mezi mrakodrapy. Vyšla na jaře 1964 a čtenáři na ni stáli fronty. Jenže on ležel na psychiatrii v Praze-Bohnicích.
Nikdy předtím se neléčil. Co se stalo?
???

V lednu 1964 odjel na zimní olympiádu v Innsbrucku

Chtěl napsat knihu o hokeji. On jediný mohl kdykoliv přijít do kabiny našich hokejistů. V posledním zápase naši hráli o bronz. Jenže utrpěli debakl 3:8 se Švédy.
Po zápase všichni seděli jako opaření, když dovnitř vtrhl Ota a řval:
„Máte bronz! Máte bronz!“
Došlo totiž ke změně pravidel turnaje. On se to dozvěděl první, a běžel jim to rychle oznámit. Ale nikdo mu nevěřil. Jeden hráč ve vzteku řekl:
„Ty žide, běž do plynu!“

Ota na chvíli zmlkl. Pak párkrát zopakoval, že máme medaili. A vytratil se.
Druhý den olympiáda skončila. Ota byl dva týdny nezvěstný. Mysleli si, že emigroval.
Když ho v rakouských horách našli, převezli ho sanitkou na psychiatrii do Prahy.

Od té doby trpěl maniodepresivní psychózou

Pracoval, jen když ho nemoc netrápila. Jenže už v roce 1965 musel do invalidního důchodu.
Hodně si sliboval od nového léku, Lithia. Při něm se musí hodně pít. Chutnaly mu sladké limonády. Pil jich až dvacet denně, a proto přibral. To škodilo jeho nemocnému srdci.
V roce 1970 odevzdal upravený rukopis Smrt krásných srnců. Tentýž den ho odvezli do nemocnice.
Také nemocný či postižený člověk může být úspěšný. Ota Pavel napsal šestnáct knížek ... a šestnáctkrát byl hospitalizován. Umřel ve 43 letech.


S pozdravem
Ing. Ivo Toman 
TAXUS International s.r.o.
Letecká 22, 831 03 Bratislava
www.IvoToman.sk


P.S.: K úspěchu Vám nepomůže stěžování si na osud, ale Systémy nepohody. Poslední otevřené školení na toto téma mám už příští týden v Čechách. Přihlaste se ještě dnes. Je posledních 8 volných míst. Další školení už nebudou.