Nevěřte slepě odborníkům

Nevěřte slepě odborníkům

Titanic i raketoplán Challenger zkonstruovali a postavili profesionálové. Jak dopadli?
???
Katastrofa. Nedůvěřujte proto bezhlavě odborníkům. I oni se často mýlí.

Profesor Irving Fisher patřil mezi nejvýznamnější ekonomy 20. století

Tak se to alespoň učí na školách.
Do dějin vstoupil svojí teorií peněz a úroku. Byl také jedním ze zakladatelů ekonometrie. V třicátých letech ztratil mnohamilionové jmění na akciových spekulacích, které byly založeny na předpokladu, že velká hospodářská krize brzy skončí. Do konce života potom splácel dluhy. (Z knihy Investiční strategie pro 3. tisíciletí - Pavel Kohout, Grada Publishing Praha, 2008)

V roce 1932 Heinrich Gebhard, tehdy nejvýznamnější hudební učitel v Bostonu, odmítl učit mladého Leonarda Bernsteina pro jeho špatnou techniku a na základě přesvědčení, že mladý Bernstein nemá talent.

Mladému Warrenovi Buffettovi se zalíbily akcie pojišťovny GEICO

Buffett napsal významným makléřským firmám specializujícím se na akcie pojišťoven. Vyžádal si výsledky jejich průzkumu. Potom ty experty navštívil osobně a promluvil si s nimi o pojišťovně GEICO. Vyložil jim svůj názor. Společnost GEICO rychle rostla a její akcie se mu zdály levné. GEICO se obchodovala za 42 dolarů za akcii,
 což byl asi osminásobek jejího výnosu na akcii v poslední době. Jiné pojišťovny se prodávaly za mnohem vyšší násobky. Warren odhadl hodnotu akcií GEICO za pět let mezi 80 a 90 dolary za kus.

Experti Warrenovi řekli, že mu hrabe

Tvrdili, že se GEICO nemůže prosadit proti větším a zavedeným společnostem, které měly v terénu své agenty. Byla to malá firma s méně jak jednoprocentním podílem na trhu.
V odvětví vládnou obrovské pojišťovny s tisíci pojišťovacími agenty, a tak to vždy také bude.
Warren nechápal, jak je možné, že experti nevidí to, co mají přímo před nosem. Pojišťovna GEICO pak rostla
a Warrenovi Buffettovi dlouho sypala peníze. (Z knihy Snehová guľa, Warren Buffett o živote a biznise, Alice Schroeder, Eastone Books, Bratislava, 2009)

 
S pozdravem
Ing. Ivo Toman
TAXUS International s.r.o.
Letecká 22, 831 03 Bratislava
www.IvoToman.sk


P.S.: Podle mne se odborníci nejčastěji mýlí v oblasti marketingu a reklamy. Jak dosáhnete velkých zisků díky reklamě, vám povím na dvoudenním školení Tisková reklama, která opravdu prodává

3. - 4. 3. 2011 v Pezinku.