Úryvek z 6 let staré knihy

Ředitel firmy mě požádal,         

ať veřejně promluvím na semináři pro nové prodejce. Chtěl, abych je namotivoval. Délka mé řeči? Asi hodina.

Tak to byl pro mne šok. Mám tiky, funím, chrochtám. A já mám druhým říkat, jak se mají chovat? Mým životním problémem jsou mé tiky. Já je celý život skrýval. A nyní mám jít na pódium? Vždyť ve stresech se to ještě zhoršuje. Víte, jak se budu svíjet na pódiu? Navíc, jak mám mluvit do mikrofonu, a nefunět do něj? Vždyť já chrochtám i do telefonu.
 
Mám obavy mluvit před lidmi,
i když s nimi mluvím sám z očí do očí. Celý život sleduji, jak mne lidé potají pozorují, když zjistí, že mám tiky. Na ten seminář mělo přijít přes 100 lidí. To je více než 200 očí, před kterými se zesměšním. Bylo mi 25 let a sebevědomí nikde. Holky mě nechtěly. Mluvím se silným ostravským přízvukem, obrovské dluhy, tiky…
A přesto to jde. Víte, co to bylo za utrpení, než jsem se poprvé postavil před lidi?
???
Já jsem nebyl schopný mluvit s vlastní matkou bez toho, že bych se křivil...
…ale po asi pětihodinovém tréninku s maďarským spolumajitelem firmy a tlumočníkem jsem druhý den na základním semináři firmy opravdu vystoupil. Bylo to v Polském domě v Ostravě, jako předposlední řečník dne.
Předtím jsem v zákulisí dělal dřepy, abych se uklidnil. Pět minut před svým nástupem jsem dostal průjem. Připravenou vodu, aby mi nevyschlo v krku, mi vypil můj předřečník. A selhal mikrofon.
 
Největší šok však měl teprve přijít. Proč?
Protože ten mikrofon jsem vůbec nepotřeboval. Prostě jsem všechny ty lidi v sále přeřval. Hlas mi neselhal. Nikdo v publiku nevyrušoval. Nikdo se s nikým nebavil. Po celou dobu nikdo neodešel. Všichni mě poslouchali. O vodu jsem si drze řekl v průběhu svého proslovu. Donesli jich hned několik. Každému mému vtipu se zasmáli. Na mé dotazy se hned hlásili a odpovídali tak, jak jsem očekával. A několikrát mě přerušili – potleskem.
 
Když jsem na konci přednášky mluvil o sobě a svých tikách, viděl jsem u několika lidí slzy. A když jsem skončil, cítil jsem se jako pánbůh.
 
Z knihy Toman Ivo: Úspěšná sebemanipulace, tajemství vnitřní mluvy, Praha, 2008
 
Tento příběh se stal v roce 1994
Tedy před 20 lety. Za tu dobu jsem se naučil spoustu fíglů, jak přesvědčovat více lidí najednou. A také, jak si zvýšit sebevědomí. Dnes to učíme jiné lidi já i moje manželka.
Přesně za 3 týdny v Bratislavě se to můžete naučit i Vy na:
 
Otevřených školeních Iva Tomana  
9.9. – 10.9.2014         Rétorika I. + II /dvoudenní. Cena: 19 980 Kč (798 €)
11.9.2014                   Sebevědomí školí Martina Králíčková Cena: 6 990 Kč (279 €)
 
Hotel Holiday Inn, Bajkalská 25/A, Bratislava.
Prezence začíná v 9.30 hod. Zahájení je v 10.00 hodin a ukončení mezi 16.00 a 17.00 hod.
 
Na tato školení máte Akci 1+1
Za každé zaplacené školení dostanete účast pro dalšího účastníka na tentýž den ZDARMA. Takto ušetříte 50%!
 
Zákazníci z ČR, přihlašujte se zde.
Zákazníci ze Slovenska, přihlašujte se zde.

 

P.S.1: Školení Rétorika má omezený počet míst, jen 14. Zbývají ještě 4 místa, tedy dvakrát 1+1.

P.S.2: S mluvením na veřejnosti souvisí sebevědomí. Proto den po mě má moje manželka Martina Králíčková v tomtéž hotelu své otevřené školení Sebevědomí