Také spoléháte na sílu vůle?

Spoléhání na sílu vůle 

Často jde o děsivé vystupňování optimismu a tvrdohlavosti. V 70. letech minulého století razil Jim Fixx v USA zásadu „Mysl vítězí nad hmotou“.
Stanovil si k tomu svůj cíl: uběhnout 10 mil denně, nezávisle na svých pocitech, na počasí, bez zřetele na to, co říkalo tělo.

Rozhodl se nebrat na tělo ohledy a zaběhnout denní normu za každou cenu. Nevšímal si varovných signálů, kterými mu jeho tělo říkalo: Už dost!
A to se mu stalo osudným: po jednom ze svých desetimílových běhů náhle zemřel.
Bylo mu teprve něco přes padesát. Tělo již nebylo schopné dál snášet tak velké vypětí.

Lidé rádi poslouchají historky o silné vůli,
která překoná všechny překážky. Velmi populární jsou příběhy netalentovaných sportovců, kteří dřeli a dřeli a dřeli… Až vybojovali ten titul mistra světa. 
Tyto pohádky pro dospělé dávají naději netalentovaným masám, aby také tak dřely.
Jenže nakonec stejně vyhrají pouze ti, kteří nejen dřou, ale kteří jsou také pro danou oblast geneticky nadprůměrně vybavení.

Lidé jsou bohužel nepoučitelní, a tak se nechají debilizovat líbivými příběhy o silné vůli, která překoná talent. Debilizace je záměrné snižování schopnosti lidí mít se lépe.
Lidé, kteří spoléhají na sílu vůle, si také často sami vyhledávají překážky, aby mohli něco překonávat – a často zbytečně. 

Dlouhá léta jsem měl doma piano
Mohl jsem na něm celá ta léta denně hodiny dřít jako kůň.
Jenže já nemám hudební sluch! Nač by mi byla celá ta dřina, když na hudbu nemám vlohy?
???
Jediný smysl by aktivní hra na piano měla, pokud by se hudba stala mým koníčkem k odreagování od náročné práce. Ale jen koníčkem, ne prací! 

Budete-li se živit tím, co vás sice baví, ale současně v tom nebudete vynikat nad jinými, pak neuspějete a nakonec se budete jen trápit.
A to nejhorší, co pak může nastat, je poslouchat dobré rady typu: „Nedaří se ti? Protože se málo snažíš. Musíš zdvojnásobit své úsilí.“

Místo spoléhání na silnou vůli mám lepší řešení
Koncentrujte se jen na ty oblasti, ve kterých vynikáte.
Vše ostatní delegujte na někoho jiného, pokud se to musí udělat.
A pokud nemusí, vykašlete se na to úplně. 

PS: Toto byl úryvek z poslední kapitoly mé nejnovější knihy Posedlost úspěchem. Pokud jí ještě nemátemůžete si jí pořídit v akci 1+1 na IvoToman.cz neboIvoToman.sk.