Slovo tlak vnímáme negativně

Slovo tlak obvykle vnímáme negativně

Sportovci, kteří prohrávají zápasy, jsou „pod tlakem“.
Politikové, jejichž preference v průzkumech klesají, jsou „pod tlakem“.
Generální ředitelé firem, kterým klesá hodnota akcií, jsou „pod tlakem“.
Ale ti všichni jsou pod tlakem pořád. V tlaku samotném tedy problém není.

Správná otázka není, jak se tlaku vyhnout,
ale jak ho zvládat konstruktivně.

Tlak může vytvářet fyzické, emoční a psychologické změny, které mohou napomoci soustředění a zbystřit smysly, dát tělu víc energie a zlepšit výkon. Tlak je dobrý, když je to příležitost. Přichází, protože „na tomhle záleží“.

Naopak vyhýbat se tlaku úplně je nebezpečné,
protože vede k sebeuspokojení a stagnaci. Garri Kasparov, nejlepší šachista na světě, se zhroutil, když v Londýně roku 2000 přišel po porážce od Vladimíra Kramnika o titul mistra světa.

Sám k tomu říká: „Byl jsem na úplném vrcholu a cítil jsem se nepřemožitelný. Nejenže jsem kvůli tomu byl samolibý, ale zároveň to znamenalo, že jsem přestal růst v oblastech, které jsem k vyhrávání nepotřeboval. Drtil jsem konkurenci, tak proč si dělat starosti?“

Právě proto, že vyhrával, si měl udržet přiměřený pocit tlaku
Přesně proto si před sebe vždy musíte klást nové výzvy tím, že budete dělat nové věci, opustíte svou komfortní zónu. 
Benjamin Franklin napsal: „Když se na něco nedokážete připravit, připravujete se na to, že to nedokážete.“  

Tlak ano, stres ne
Je to delikátní provazochodecký kousek. Potřebujete tlak, ale nemůžete si dovolit být ochromení stresem, který z toho může vyplynout. Jisté ale je, že tlak tam být musí.
Nevěřím, že úspěchu lze dosáhnout bez námahy – představa bezstarostného génia je mýtus. I ti, kteří navenek působí uvolněně, jsou málokdy uvolnění, když hrábnete hlouběji.

Nejlepší způsob, jak se vypořádat s tlakem,
je snažit se předpovědět, co špatného by se mohlo stát, a připravovat se, aby se to nestalo. A k tomu trénovat, abyste se zlepšovali. Pak budete v lepší pozici pro to, abyste tlak zvládli.

PS: Nejlevnější vstupné na konferenci Najlepší predajca 3 990 Kč (149 €) platí pouze do konce tohoto měsíce, tedy do 31.3.2017. Proto se přihlaste co nejdříve.