Co je to ta zkratka VŘSR

Včera jsem se zmínil před naším ajťákem o tom, že bude 100. výročí VŘSR. Dostal jsem od něj dvě otázky:

1. Co je to ta zkratka VŘSR?
Velká říjnová socialistická revoluce. Když jsem chodil do školy, tak to bylo na všech nástěnkách. Většina mladých lidí dnes tuhle zkratku nezná. 

2. Proč to má výročí v listopadu, když se to stalo v říjnu?
Může za to rozdíl v juliánském a gregoriánském kalendáři. Až do roku 1918 byl v Rusku používán juliánský kalendář, podle kterého proběhla Velká říjnová socialistická revoluce 25. října. 

Dnes je to přesně 100 let 
Nepatřím k těm, kteří budou tohle výročí oslavovat. Naopak, měli bychom si připomínat, že žijeme ve skvělé době, ačkoliv se na nás z televize a internetu hrnou zprávy, které nás chtějí přesvědčit o opaku. Nikdo nás nezavírá do lágrů za naše názory. Nikdo nám neznárodňuje majetek. Můžeme se mít tak dobře, jak jen to dokážeme. 

Přesně před sto lety vydal Lenin toto prohlášení:
Občanům Ruska!
Prozatímní vláda byla sesazena. Vládní moc byla předána do rukou orgánu petrohradského sovětu zástupců dělníků a vojáků, vojenského revolučního výboru, který stojí v čele petrohradského proletariátu a posádky. Cíl, o který lid usiloval – okamžité uzavření demokratického míru, zrušení soukromého vlastnictví pozemků, řízení průmyslové výroby dělníky, vytvoření sovětské vlády – tohoto cíle bylo dosaženo. Ať žije revoluce dělníků, vojáků a rolníků!


Zabavili jsme soukromé pozemky ...
Kdo se má bídně, rád tomu zatleská. Myšlenka, která je líbivá pro většinu, nemusí být prospěšná v konečném důsledku ani pro tu většinu, která jí na začátku tleskala. 

Není co oslavovat. Tato revoluce přinesla světu snad jenom jednu dobrou věc. A to je poznání, kudy cesta nevede. 

P.S.:
 
Všiml jsem si, že zajímavá revoluce teď probíhá mezi finančními poradci a pojišťováky. Je to revoluční způsob prodeje, který jim ukazuje Pavel Fara ve svém novém videu.