Na čem jsou založené vztahy

Když ptáci zpívají, tak to, co zní našim uším líbezně,
slouží v rámci jednoho ptačího druhu k odstrašení konkurence.
Nám lidem se to líbí, ale skutečnosti to znamená „Táhni pryč! Tu jsem už já!“

To lahodné cvrlikání a švitoření zpěvných ptáků je ve skutečnosti varovným signálem nebo projevem dominantního postavení. Ten rozkošný malý pták je válečníkem.

Také u domácích slepic platí,
že to, jaké má kdo ve slepičím světě místo, do značné míry podmiňuje šance jedinců na přežití, zejména v časech nedostatku. Ty, které mají vždy přednostní přístup k tomu, co hospodář nasype na dvůr, jsou slepičí celebrity.
Stejně tak i jiná zvířata (i člověk) si zuřivě brání prvotřídní teritoria, a díky tomu může padnou do oka vysoce kvalitním partnerům a zplodit zdravé a úspěšné potomky.
Ochrana před větrem, deštěm, dravci a přístup ke zdrojům potravy jsou zárukou lepší existence. Kvalita území je klíčová.

Pokud objeví nakažlivá choroba,
nejdříve jí obvykle podléhají jedinci na spodku ptačí hierarchie a ve větším stresu. Totéž platí o lidských společenství. Kdykoli se zeměkouli přežene smrtící epidemie, lidé chudí a více stresování umírají jako první a ve vyšším počtu.
Kvalita území je klíčová a protože prvotřídních míst je vždy a všude málo, propukají mezi zvířaty i lidmi teritoriální boje.

A z toho vyplývá další problém – jak zvítězit nebo prohrát aniž by znesvářené strany utrpěly příliš velké škody. Zvířata i lidé relativně rychle zjistí, na koho si mohou dovolit a komu se naopak vyhnout. Výsledkem je mimořádně stabilní dominanční hierarchie. Je z evolučního hlediska stará - miliony let.

Sledování naši pozice v dominanční hierarchii
je ústředním řídícím systémem, který upravuje naše vnímání, hodnoty, emoce, myšlenky a jednání. Má zásadní vliv na všechny stránky našeho života - vědomě i nevědomě. Proto na životní nezdary reagujeme podobně jako jiná zvířata, která prohrála souboj o území. Klopíme zrak, cítíme se ohroženě, ublíženě, stísněně a slabě.
Pokud se karta neobrátí, propadáme chronickým depresím a stáváme se snadným terčem surovců.

Napadlo Vás, jak moc jsou naše vztahy založené na různých projevech agresivity?
???
Asi se Vám to nelíbí, ale je to tak.

S pozdravem

Ing. Ivo Toman
TAXUS International s.r.o.

Na Pankráci 1618/30, 140 00 Praha 4

PS: Víte, jak dokonale využít agresivitu svou i jiných lidí ve vztazích ve svůj prospěch? Tomu se věnuji na přednášce Debordelizace vztahů. České termíny a slovenské termíny.