Jaké lidi nesmíte přijmout

Jaké lidi nesmíte přijmout

Za dva roky jsem dal jedné počítačové firmě asi 70 000 korun bez DPH jen za notebooky a příslušenství k nim. Před týdnem se manželce pokazil notebook. Nejprve s ním můj kolega zašel do firmy, která se zabývá zachraňováním dat z počítačů.
Podařilo se! Zachránili je. Ale notebook měl poruchu, proto s ním kolega zašel dne 13. 11. 2012 na servis do pobočky firmy, kde jsme jej koupili. 

V pátek odpoledne 16. 11. 2012 jsem zavolal,
jak to s notebookem vypadá. Servisák se divil, proč otravuji, vždyť uběhly jen dva dny. Ale nakonec celkem ochotně řekl, že se na to podívá. Podíval, protože za chvíli zavolal a řekl, že je to hotovo. Zeptal se mně, zda mám produktová čísla k software Office 2010, aby je mohl nainstalovat. Ta čísla jsme našli, a tak jsem mu je za chvíli poslal. 
Po malé chvilce mi přišla SMS tohoto změní: „…Vaše objednávka je připravená k vyzvednutí. Po-Pa: 9:00-19:00 So: 10:00-16:00…“
Pak přišel ještě i potvrzující email, který psal, cituji: „V tuto chvíli máte u nás připraveno k odběru toto zboží:...“
Byl jsem nadšený: „To je rychlost!“

Tak jsem přijel do jejich provozovny
Byla sobota po 13,00 hodině. Vyšel jsem dvě patra po schodech. Mladý kluk na recepci mi řekl, že pokud chci nainstalovat Office, musím asi půl hodiny počkat. Odpověděl jsem, že to přece už mělo být dávno hotovo, když jsem si to měl už včera vyzvednout. A že čekat nemohu, protože za chvíli mám být na druhé straně Prahy.
Odpověď mne šokovala: „To stejně nestihnete.“

Na otázku, proč mi poslali e-mail a SMS s tím, že je to už hotovo, a přitom není, mi řekl: 
„To asi kolega omylem brnkl o nějakou klávesu.“

Spěchal jsem
Chtěl jsem to mít rychle za sebou. Donesli mi notebook v původním kartonovém obalu. Všiml jsem si, že je trochu potrhaná ta část kartonu, která se zasouvá dovnitř, aby nedošlo k otevření. Byla ale přes něj páska, což mne uklidnilo. Jenže víte, jaký to byl šok, když se obal po pár krocích rozevřel?
Jen náhodou jsem chytil notebook v letu těsně nad betonovými schody.

V přijímacím protokolu bylo napsáno: „Poškozený kabel adaptéru - zaizolovat.“
V kanceláři jsem pak zjistil, že poškozené místo je krásně vidět a není zaizolované.  

Tak jsem si řekl, že moje firma už u nich neutratí ani korunu
Za dva roky jsem jim dal asi 70 000 korun bez DPH (66 877,- za počítače + tento servis 2 975).
Už jim nedám ani „ň“. O kolik peněz teď přijdou?
???
Ročně jsem jim dal na tržbách asi 35 000 korun. O ně teď přijdou. Každý rok. Ne kvůli počítačům, ne kvůli předčasně poslané výzvě k odběru. Ne kvůli penězům. Ani ne kvůli lidské chybě.
Přijdou o ně díky špatnému lidskému přístupu k zákazníkům.

Manažeři často klamou sami sebe
Myslí si, že se rozhodují hlavně podle kvalifikace a pracovní zkušenosti uchazečů. Jenže průzkumy odhalily při výběru budoucích zaměstnanců překvapivou realitu. Pravděpodobnost výběru nesouvisí s kvalifikací ani s pracovními zkušenostmi. Důležitá je jiná věc – jak příjemně kandidáti na pohovoru působí. Jenže oni pak musí být příjemní i na zákazníky – a to už potom často nejsou. 
Podle průzkumů během přijímacího pohovoru lže 80 % lidí.


S pozdravem  


Ing. Ivo Toman   
TAXUS International s.r.o.
Na Pankráci 49, 140 00 Praha 4


www.IvoToman.cz
www.IvoToman.sk
www.Motivace.cz www.Motivacia.sk
www.AnglictinaProSamouky.cz 
www.AnglictinaPreSamoukov.sk


P. S.: Jak odhalíte lidi se špatným lidským přístupem už při přijímacím pohovoru? A na co ještě si máte dát pozor? To Vám ukážu už za týden 28. 11. na mém novém otevřeném školení Nábor a přijímaní lidí. Přihlaste se zde.